Dnes je: 05.12.2023 Jazyk:    
Aktuality
13.03.2007 | 1. subregionál

                                                                                                                                                             

                           1. subregionál 2007 -  OM8A - Okoč, 108 m a.s.l..

      V piatok sme sa stretli na našom "stálom QTH" a po zakúrení v peci, doplnení energie, výmene informácií z rodinného života a prípitku na zdravie dvoch čerstvo narodených  Paľových (OM5CM) vnučiek, sme sa pustili do práce. Naše predstavy o tom, že prídeme do Okoča, cvakneme vypínačom a kontest môže začať, sú stále veľmi vzdialené od reality. Bolo čo robiť až do začiatku preteku. Najprv sme v pomerne príjemnom počasí  skompletizovali stožiar so 180 cm parabolou pre 23 cm pásmo a neskôr oživili celé pracovisko (IC 910H s polovodičovým PA 110 W) . Povzbudení hladkým priebehom operácie sme plánované práce, na anténnom systéme pre 70 cm pásmo, presunuli na nasledujúci deň. V sobotu skoro ráno (asi o deviatej), po výdatných raňajkách, sme vyhnali Rasťa na stožiar aby odistil vozík. Pri spúšťaní antén (8x25 el. I0JXX), sme skoro roztrhli ovládací kábel rotátora, ktorý sa zachytil o stožiar .Rasťo musel ísť znovu na stožiar, uvolniť kábel a po odskúšaní rotátora sme mohli pokračovať v spúšťaní antény. Vtedy už riadne pršalo a slušne fúkalo. Po montáži koaxiálneho kábla, sme ťahali antény  znovu hore a pre zmenu sa zachytil o stožiar koax. kábel. Rasťo šiel tretí krát na stožiar , to čo nám povedal sa nedá mediálne zverejniť. Po opätovnom spustení antény, oprave kábla, sme systém s najväčšou opatrnosťou vytiahli do pracovnej polohy a zostalo len zaistiť vozík...Táto inak rutinná operácia, ktorá mala trvať asi 2 hodiny, sa pretiahla na viac ako päť hodín.

                          

                                                            8x25 el. i0jxx                                   1,8m parabola 23 cm

   Do začiatku pretekov zostávalo  niekoľko minút a to bolo treba ešte nakáblovať zariadenia na 70 cm a spojazdniť počítače. Rasťo  medzi tým relaxoval pri oprave KV antén. Sólo anténa pre 21 MHz mala odtrhnutú spojku a Spitfier na 160 m neprepínal prvky. 

   Všetko podstatné sme do začiatku pretekov nakoniec stihli.Nepriazeň počasia a pán Murphy nám dali opäť poriadne zabrať.Pri sile a v dobrej súťažnej pohode nás okrem teplých kachieľ a párkov, držal aj známy všeliek - dobré varené vínko, tentokrát znovu od nášho dlhoročného sponzora Jozefa K. z Čajkova.

   Dvojmeter rozbiehal Rasťo, 70 cm Milan a 23 cm Paľo. Dvaja posledne menovaní zvládli pretek  s menšími či väčšími prestávkami na odpočinok, bez pomoci iných operátorov. Na striedačke sme mali len jedného hráča, ktorého sme nasadzovali na 2m a pomocné práce : kúrenie, pílenie dreva , (drevo je v tejto oblasti, najdrahšie alternatívne palivo, ale jeho spaľovanie nezaťažuje elektrickú rozvodnú sieť)  varenie , upratovanie , umývanie riadu a iné všeobecne obľúbené práce, ku ktorým nás doma nepustia. Skoro sme zabudli na hrajúceho kapitána Tibora, ktorý v piatok pracoval na KV anténach, zapojil 2m pracovisko a v nedeľu mohutne finišoval .

  Ako vidieť aj zo štatistík, 2m nám chodili opäť veľmi dobre. Obidve vyššie pásma, 70 a 23 cm, majú stále rezervy (70 cm pomerne veľké) . Na 23 cm sme mali "iba" 41 qso, ale po umiestnení transvertora a PA k anténe, to môže byť viac ako  :                       1x9A, 7x DL, 5xHA, 1xI (I4LCK), 6xOE, 12xOK, 4xOM, 3xS5, 1xSP a ODX -  DF9IC - 686 km .

 

                                   Tento graf vyzerá ako keby sme na východ vôbec netočili anténu, alebo tam niet staníc ?

                  Prebežné výsledky nájdete na http://vkv.szr.sk . Dopočutia v 2. subregionálnom preteku.                           (cm,na)