Dnes je: 05.12.2023 Jazyk:    
Aktuality
12.11.2010 | A1 contest 2010
Partia v zložení OM2VL, OM3RM, OM5CM a OM5KM sa zišla v sobotu ráno okolo ôsmej hodiny. Začali sme s prípravou pracoviska a inštaláciou dvojčaťa na 50 m vysoký stožiar. Tým sa, bohužiaľ, odštartovali aj problémy, ktoré sa nás držali až do konca pretekov. Pripravili sme rotor G450C, ktorý sa nechcel ani za ten svet roztočiť. Po dlhom bádaní sme zistili, že čisto novučký 5-žilový kábel má jednu žilu niekde prerušenú... Dobre, vadný kábel nahradzujeme novým, ale rotor stále nechce poslúchať! Čo sa deje? Milan otvára ovládač k rotátoru, zapína ho a zbledne - nameral striedavé napätie, ktoré ma ovládať rotátor. Ako je to možné?! Až vtedy otvárame manuál a zisťujeme, že tento typ je úplne inak riešený ako naše G800, G1000 alebo G2800–ky. Záhada je síce vyriešená, ale stratili sme tri drahocenné hodiny...
  
                Anténa 2x14el. na 50 m vysokom stožiari.

Potom sme rýchlo dokončili skladanie pracoviska a preteky sa mohli začať. Tie sa rozbiehali len pozvoľna, žiaden pile up sa nekonal. Jasné – ide o CW prevádzku, účasť je vždy menšia. Chýbali aj stanice s YU, čo je v iných pretekoch pre nás celkom dobrý smer (robievame ich okolo 50), teraz ich bolo za celú súťaž horko-ťažko 12.
 
Asi po dvoch hodinách volá Rasťo OM3BH, že Ľubo OM5ZW má od nás veľké rušenie. Čo s tým, už pred závodom sme urobili úpravy, ale zrejme bez úspechu. Tak teda stop! Vyradili sme budič s GI7B, či náhodou ten nerobí paseku. Po polhodinovej prestávke ideme ďalej. Volám Ľuba - ako vyzerá náš signál teraz? Odpoveď opäť nepríjemná, nič sa nezmenilo, rušenie pretrváva. Hľadáme ďalej, ale bezvýsledne. Večer asi okolo 22. hodiny nám z ničoho nič zhasli svetlá, zostala iba jedna fáza. Ideme k ističom, sú OK. Pozeráme poistky na stĺpe, tie sú tiež v poriadku. Potom mi napadlo, že ďalšie sú ešte pri elektromery. A skutočne dve 35A sú fuč. Výmena poistiek za nové sa previesť nemohla, lebo samozrejme žiadne neboli. Zostala len ich rýchla oprava - zadrôtovanie štyrmi tenkými drôtiky (Pali OM5CM odhadol, že každý drôtik znesie asi 10 A J). Pokračujeme.
 
Ako sa ukázalo podmienky šírenia neboli nič moc. Na DL to ako tak ide, ale do ostatných smerov je to biedne. Nadránom idem spať. Zanedlho sa budím na nevšedný ruch. Opäť poistky. Tie isté dve. Pali ich opäť odborne opravuje. Nahadzujeme VN zdroj. Nasleduje rana a všade tma. Po krátkom bádaní sme zistili, ktorý koniec to robí a rozoberáme ho... Zisťujeme, že prívod anódového napätia v ňom je riešený trochu amatérsky. Uvoľnené letovacie očko prívodu anódového napätia, fungovalo aj ako zváračka!!! Opálenú teflonovú dosku Pali pekne vyčistil. Koniec poskladáme a zapíname. Tentokrát sa ohňostroj nekoná, akurát koniec nedáva výkon. Konštatujeme, že lampa odišla na večný odpočinok. Vadný PA odstavujeme a na budiaci kábel pridávame záťaž v podobe Krcky. Inak by sme museli prekáblovať celý set up, čo sa nikomu nechcelo. Ďalšie štyri hodiny straty a to tie najlepšie, keď nad ránom zvyknú chodiť najlepšie DX spojenia. No čo už...
 
 

                Polička s koncovými stupňami  
                                   
 
Veľmi ma však potešilo, že po tomto zásahu problémy s rušením, opísané vyššie, prestali. Smerom na Ľuba sme síce „nasadili“ iný koniec, ale po skončení pretekov nám oznámil, že od nedele rána už o nás nevedel. Týmto sa ospravedlňujeme všetkým ktorých sme rušili a dúfame, že v ďalších pretekoch už budeme mať bezchybný signál po celý čas.
 
 
OM2VL a OM5KM v akcii


 
 
Preteky sme už potom bez problémov dotiahli do konca. Konečný výsledok aj priemer km/QSO je menší ako vlani, ale okrem asi 5-hodinového výpadku môžu za to aj objektívne príčiny - zlé počasie na kopcoch a slabé podmienky šírenia.
 
Takže predbežná bilancia: 461 platných QSO, 173 tisíc bodov, ODX 890 km IK1AZV/1.
 
 
Tibor, OM3RM.